Sportininkai rekomenduoja…

Edvinas Krungolcas rekomenduoja… knygą „Štai taip kalbėjo Zaratustra”

Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės pažiba Edvinas Krungolcas Pekino olimpinėse žaidynėse iškovojo sidabro medalį. Lietuva šėlsta iš džiaugsmo, o sportininkas ramus: sidabras – gerai, tačiau jo tikslas – auksas. 

E. Krungolcas prasitarė, kas jį įkvepia motyvacijos. Ogi garsiojo vokiečių filosofo ir rašytojo Friedricho Nietzsche knyga „Štai taip kalbėjo Zaratustra”, kurią sportininkas pasirinko varžybų pasirengimui. „Ten buvo puikių tezių ir frazių, kurios buvo kertinės rengiantis Pekino olimpinėms žaidynėms. Ši knyga man kaip Biblija”, – sakė Edvinas.

Paprašytas prisiminti vieną iš frazių, olimpietis nesutriko: „Tarkim, kad yra trys žmogaus supratimo fazės: aš turiu tai padaryti, aš galiu tai padaryti, aš noriu tai padaryti. Šiose varžybose rėmiausi trečiąja – aš noriu. Svarbiausia norėti ir viską pasiekti.”

„Štai taip kalbėjo Zaratustra” – yra vienas žinomiausių ir populiariausių F. Nietzsche‘s (1844- 1900) kūrinių. Fiziškai tobulos, stiprios valios, sugebančios valdyti asmenybės, tai yra – antžmogio tema, plėtojama mito, simbolių, aforizmų poetine forma, šioje knygoje yra viena svarbiausių. Apie šį savo veikalą F.  Nietzsche‘s yra pasakęs: „Aš įteikiau žmonijai didžiausią dovaną, kokios ji iki šiol nėra gavusi. Ši knyga, nuskambanti per tūkstantmečius, iškyla ne tik aukščiausiai už visas kitas – pats žmogaus faktas yra siaubingai žemiau už ją”.

Spėjama, kad Zaratustra (gr. Zoroastres) – reali istorinė asmenybė, gyvenusi septintame amžiuje prieš Kristų. Jis senovės persų religijos steigėjas, o Zend-Avesta yra jo biblija.  Šios religijos šerdį sudaro konfliktas tarp šviesos dievo ir tamsos dievo.

 

 

 

 

Hollis Price rekomenduoja… džambalaja, Luizianos kaubojų patiekalą

„Naujojo Orleano patiekalai skanūs tarsi nuodėmė”, – sakydavo garsusis Markas Tvenas. Dėl to ginčytis nedrįstų Vilniaus „Lietuvos ryto” gerbėjų numylėtinis Hollis Price, gimęs, užaugęs, o vėliau skaudžiai kartu su šeima uragano Katrina pasėkmęs išgyvenęs Naujajame Orleane.

Prieš susikraudamas lagaminus ir pakeldamas sparnus į Maskvą, kur nuo kito sezono atstovaus vietos „Dinamo” klubui, H. Price’as prasitarė, kad maistas Vilniaus restoranuose nebuvo prastas, tačiau jam nėra nieko geriau už kaubojišką Luizianos patiekalą, kuris, kaip ir džiazas, garsina Naująjį Orleaną visame pasaulyje. Tai – džambalaja.

Džambalaja (angl. jambalaya) – vištienos ir ryžių troškinys, pagardintas krevetėmis ir parūkyta dešra, primenantis ispanišką paelją, tačiau yra gerokai aštresnis, nes gaminamas su aitriaisiais pipirais ir daugybe kitų prieskonių. Plovo mėgėjai šį Senojo žemyno kolonistų į pietinę JAV dalį atvežtą ir ten išpopuliarėjusį patiekalą gali išbandyti ir Lietuvos viešojo matinimo įstaigose, paprastai – kantri stiliaus smuklėse, kurių Lietuvoje netrūksta.

Prisimenate senus gerus amerikietiškus vesternus, kuriuose kaubojai, prieš pradėdami žvanginti ginklais, bujodavo smuklėse? Jie gerdavo burboną ir valgydavo džambalaja. „Skanaus!”, – atsisveikindamas su Vilniumi sako ir Hollisas Price’as.

Comments are closed.